Northampton, MA — Below are the brackets for the 2014 Women’s National Team Championships. The event is being played this weekend, February 21st – 23rd. Matches will be played at Princeton University and the Lawrenceville School.
This year there will be 43 teams participating in six divisions: Howe Cup (A Division), Kurtz Cup (B Division), Walker Cup (C Division), Epps Cup (D Division), the E Division.
Visit CollegeSquashAssociation.com throughout the weekend for frequent updates related to the tournament.
Attractions and Restaurants: For area attractions and restaurants listings, please visit Princeton University Restaurant Guide.
Coaches’ Meeting: Friday, 8:30 PM at the Westin Princeton University.
Parking Info: At Princeton, please use lot 21. At the Lawrenceville School parking is available in the large lot near the Hockey Rink, which is in the same building as the Squash Courts. Teams may not park in the small lot immediately adjacent to the courts.
Sportsmanship and Refereeing at Team Championships: There will be professional referees at the 2014 Women’s National Team Championships. Coaches, please review the Sportsmanship and Refereeing at Team Championships article with your team prior to competition.
Award Ceremony: Saturday at 7:30 PM at Princeton (Court 1)
Marking and Refereeing: Please note that for each match, the lower ranked team will referee the odd matches, while the higher ranked team will referee the evens.
Web Streaming: The IvyLeagueDigitalNetwork.com is streaming Saturday’s and Sunday’s A Draw (Howe Cup)
CLICK HERE TO VIEW LIVE BRACKETS THAT WILL BE UPDATED THROUGHOUT THE WEEKEND
Court Key (Link is for Directions): PU = Princeton University, L = the Lawrenceville School
2014 Howe Cup (A Division)
Con Final | Con Semi | Consolation | Teams | 1st Rd | Semifinal | Final |
Princeton, 8-1 | Princeton, 9-0 | Dartmouth | Harvard (1) | Harvard, 9-0 | Harvard, 6-3 | Trinity, 5-4 |
Dartmouth (8) | ||||||
Princeton | Princeton (5) | Yale, 5-4 | ||||
Yale (4) | ||||||
Cornell, 6-3 | Cornell | Penn (3) | Penn, 8-1 | Trinity, 6-3 | ||
Cornell (6) | ||||||
Stanford | Stanford (7) | Trinity, 9-0 | ||||
Trinity (2) |
3-4 Playoff: Yale d. Penn, 5-4
7-8 Playoff: Stanford d. Dartmouth, 6-3
2014 Kurtz Cup (B Division)
Con Final | Con Semi | Consolation | Teams | 1st Rd | Semifinal | Final |
Williams,6-3 | Drexel, 6-3 | Hamilton | Columbia (9) | Columbia, 9-0 | Columbia, 7-2 | George Washington, 5-4 |
Hamilton (16) | ||||||
Drexel | Drexel (13) | Bates, 7-2 | ||||
Bates (12) | ||||||
Williams, 6-3 | Middlebury | George Washington (11) | George Washington, 6-3 | George Washington, 5-4 | ||
Middlebury (14) | ||||||
Williams | Williams (15) | Brown, 7-2 | ||||
Brown (10) |
11-12 Playoff: Brown d. Bates, 5-4
15-16 Playoff: Middlebury d. Hamilton, 8-1
2014 Walker Cup (C Division)
Con Final | Con Semi | Consolation | Teams | 1st Rd | Semifinal | Final |
Wesleyan,6-3 | Wesleyan, 9-0 | Colby | Amherst (17) | Amherst, 8-1 | Amherst, 5-4 | Amherst, 6-3 |
Colby (24) | ||||||
Wesleyan | Wesleyan (21) | Bowdoin, 5-4 | ||||
Bowdoin (20) | ||||||
Mount Holyoke, 7-2 | Wellesley | St. Lawrence (19) | St. Lawrence, 7-2 | Franklin & Marshall, 6-3 | ||
Wellesley (22) | ||||||
Mount Holyoke | Mount Holyoke (23) | Franklin & Marshall, 6-3 | ||||
Franklin & Marshall (18) |
19-20 Playoff: Bowdoin d. St. Lawrence, 5-4
23-24 Playoff: Colby d. Wellesley, 7-2
2014 Epps Cup (D Division)
Con Final | Con Semi | Consolation | Teams | 1st Rd | Semifinal | Final |
Georgetown, 5-4 | Georgetown, 7-2 | Bucknell | Tufts (25) | Tufts, 7-2 | Virginia, 5-4 | Virginia, 5-4 |
Bucknell (32) | ||||||
Georgetown | Georgetown (29) | Virginia, 6-3 | ||||
Virginia (28) | ||||||
Conn College, 7-2 | Conn College | Conn College (27) | Boston College, 5-4 | Boston College, 8-1 | ||
Boston College (30) | ||||||
Johns Hopkins | Johns Hopkins (31) | William Smith, 6-3 | ||||
William Smith (26) |
27-28 Playoff: Tufts d. William Smith, 5-4
31-32 Playoff: Johns Hopkins d. Bucknell, 6-3
2014 E Division
Play Off:
- Minnesota d. California Berkeley, 8-1
- Rochester d. Notre Dame, 9-0
- Washington U d. Northwestern, 6-3
Con Final | Con Semi | Consolation | Teams | 1st Rd | Semifinal | Final |
Haverford (33) | Haverford, 9-0 | Haverford, 7-2 | Haverford, 9-0 | |||
Minnesota | ||||||
NYU (37) | NYU, 5-4 | |||||
Smith (36) | ||||||
Colgate (35) | Colgate, 7-2 | Colgate, 5-4 | ||||
Rochester | ||||||
Wash U | Northeastern,6-3 | |||||
Northeastern (34) |
35-36 Playoff: NYU d. Northeastern, 6-3
E Division Consolation (37th – 40th)
- Match 1: Minnesota d. Smith: 6-3
- Match 2: Wash U d. Rochester, 6-3
- Match 3: Minnesota d. Wash U, 5-4
- Match 4: Smith d. Rochester, 5-4
E Consolation Round Robin (41st – 43rd)
- Northwestern d. California, 8-1
- Northwestern d. Notre Dame, 6-3
- California d. Notre Dame, 8-1