Below are the 2007 – 2008 men’s college squash final individual rankings:
- Baset Chaudry (Trinity College)
- Gustav Detter (Trinity College)
- Mauricio Sanchez (Princeton University)
- Kimlee Wong (Princeton University)
- Colin West (Harvard University)
- Jim Bristow (University of Rochester)
- David Letourneau (Princeton University)
- Andres Vargas (Trinity College)
- Ricky Weisskopf (Bates College)
- Manek Mathur (Trinity College)
- Parth Sharma (Trinity College)
- Chris Sachvie (Cornell University)
- Hameed Ahmed (University of Rochester)
- David Canner (Princeton University)
- Hesham El Halaby (Princeton University)
- Supreet Singh (Trinity College)
- Randy Lim (Trinity College)
- Santiago Imberton (Princeton University)
- Simba Muhwati (Trinity College)
- Tucker George (United States Naval Academy)
- Lee Rosen (University of Pennsylvania)
- Max Samuel (Yale University)
- John Fulman (Yale University)
- Aron Fuchs (Yale University)
- Tom McKay (Princeton University)
- Richard Hill (Harvard University)
- Rushabh Vora (Trinity College)
- Chris Hanebury (University of Western Ontario)
- Will Newnham (University of Rochester)
- Andrew Boumford (Dartmouth College)
- Frank Reid (University of Rochester)
- Jake Gross (Tufts University)
- Jon Barry (Williams College)
- Verdi diSesa (Harvard University)
- Sean Wilkinson (Bates College)
- Nicholas Hrdy (Harvard University)
- Francis Johnson (Yale University)
- Mark Froot (University of Pennsylvania)
- Nadav Tannen (Hobart College)
- Kush Mahan (Bates College)
- Neal Robertson (Trinity College)
- Nils Mattsson (United States Naval Academy)
- Jeff Sawin (United States Naval Academy)
- Edward Newhouse (Dartmouth College)
- Todd Ruth (Yale University)
- Ethan Buchsbaum (Williams College)
- Moshe Sarfaty (Yale University)
- Elliott Buchanan (Harvard University)
- Reed Endresen (Harvard University)
- Peter Sopher (Princeton University)
- Steve Peever (Cornell University)
- Naishadh Lalwani (Yale University)
- Charlie Tashjian (Trinity College)
- Travis Judson (Trinity College)
- Spencer Kurn (University of Pennsylvania)
- Dan McElvaine (Saint Lawrence University)
- Ed Cerullo (Brown University)
- Ho Ming Chiu (Yale University)
- Colin Campbell (Yale University)
- Phillip Sopher (Princeton University)
- Greg Hutner (University of Western Ontario)
- James Clark (University of Pennsylvania)
- Ethan Oetter (Yale University)
- George Miller (Williams College)
- Billy Hatch (Yale University)
- Ian Crozier (University of Western Ontario)
- Ryan Forster (University of Western Ontario)
- Chris Binnie (Trinity College)
- Sadiq Madraswala (Franklin & Marshall College)
- Tony Maruca (Williams College)
- Adam King (Dartmouth College)
- Porter Drake (University of Pennsylvania)
- Will Hartigan (Cornell University)
- Chris Plimpton (Yale University)
- Joe Raho (University of Pennsylvania)
- Andrew Zimmerman (University of Pennsylvania)
- Brendon Bascom (Princeton University)
- Scott Callahan (Princeton University)
- Daniel Echavarria (Trinity College)
- Mark Rapisarda (Amherst College)
- Ryan Osborne (University of Western Ontario)
- Drew Blacker (Amherst College)
- Asad Khan (Denison University)
- Kimesh Chetty (University of Western Ontario)
- Bilal Khan (Denison University)
- Alan Lutz (United States Naval Academy)
- Jerome Giovinazzo (Amherst College)
- Mike Maruca (Yale University)
- Parker Justi (University of Pennsylvania)
- Frank Cohen (Harvard University)
- William Gruner (Williams College)
- Mike Lewis (Dartmouth College)
- Michael Shrubb (Dartmouth College)
- Amar Gupta (Cornell University)
- Ryan Rayfield (University of Pennsylvania)
- Ned Marks (Denison University)
- Nik Trikha (Columbia University)
- JP Rothie (University of Southern California)
- Cameron Henry (Williams College)
- Matt Marchisotto (Bates College)