Below are the 2006 – 2007 men’s college squash final individual rankings:
- Baset Chaudry (Trinity College)
- Mauricio Sanchez (Princeton University)
- Siddharth Suchde (Harvard University)
- Shaun Johnstone (Trinity College)
- Ilan Oren (Harvard University)
- Gilly Lane (University of Pennsylvania)
- Gustav Detter (Trinity College)
- Kimlee Wong (Princeton University)
- Hesham El Halaby (Princeton University)
- Jim Bristow (University of Rochester)
- Colin West (Harvard University)
- Sahil Vora (Trinity College)
- Ricky Weisskopf (Bates College)
- Lee Rosen (University of Pennsylvania)
- Jason Delierre (Harvard University)
- Nick Chirls (Yale University)
- Max Samuel (Yale University)
- Vincent Yu (Princeton University)
- Eduardo Perreira (Trinity College)
- Garnett Booth (Harvard University)
- Manek Mathur (Trinity College)
- Francis Johnson (Yale University)
- Moshe Sarfaty (Yale University)
- Aron Fuchs (Yale University)
- Supreet Singh (Trinity College)
- Santiago Imberton (Princeton University)
- Chris Sachvie (Cornell University)
- Tucker George (United States Naval Academy)
- Jon Barry (Williams College)
- Dan Petrie (Brown University)
- Andrew Boumford (Dartmouth College)
- Rushabh Vora (Trinity College)
- David Canner (Princeton University)
- Simba Muhwati (Trinity College)
- Mark Froot (University of Pennsylvania)
- William Walter (Williams College)
- Mihir Sheth (Harvard University)
- Eric Wadhwa (Trinity College)
- Nicholas Hrdy (Harvard University)
- Todd Wood (Dartmouth College)
- Dan McElvaine (Saint Lawrence University)
- Tom Wolfe (Trinity College)
- Ian Crozier (University of Western Ontario)
- Sean Wilkinson (Bates College)
- Ben Ende (University of Pennsylvania)
- Ho Ming Chiu (Yale University)
- Todd Ruth (Yale University)
- Preston Comey (Princeton University)
- Mike Gilman (Princeton University)
- Graham Bassett (University of Pennsylvania)
- Verdi diSesa (Harvard University)
- Charlie Tashjian (Trinity College)
- Neal Robertson (Trinity College)
- Greg Hutner (University of Western Ontario)
- Rohit Gupta (Cornell University)
- Jake Gross (Tufts University)
- Auloke Mathur (Amherst College)
- Nils Mattsson (United States Naval Academy)
- Tony Maruca (Williams College)
- Spencer Kurn (University of Pennsylvania)
- Chris Hanebury (University of Western Ontario)
- Tom McKay (Princeton University)
- Mike Auer (University of Western Ontario)
- George Miller (Williams College)
- Adam King (Dartmouth College)
- Bilal Khan (Denison University)
- Drew Blacker (Amherst College)
- Tyler Kyle (Williams College)
- Sadiq Madraswala (Franklin & Marshall College)
- Alastir Smith (United States Naval Academy)
- Kush Mahan (Bates College)
- Mark Rapisarda (Amherst College)
- Ryan Osborne (University of Western Ontario)
- Jeff Sawin (United States Naval Academy)
- Steve Peever (Cornell University)
- Satyajit Seshadri (Franklin & Marshall College)
- Edward Newhouse (Dartmouth College)
- Matt Dresher (Bowdoin College)
- Andrew Zimmerman (University of Pennsylvania)
- Billy Hatch (Yale University)
- Ed Cerullo (Brown University)
- Colin Campbell (Yale University)
- Ethan Buchsbaum (Williams College)
- Parker Justi (University of Pennsylvania)
- Michael Shrubb (Dartmouth College)
- Chris Thompson (University of Pennsylvania)
- Ethan Oetter (Yale University)
- Parker Sutton (Princeton University)
- Todd Ostrow (Harvard University)
- AJ Janzic (University of Western Ontario)
- Chessin Gertler (Harvard University)
- Brendon Bascom (Princeton University)
- Mark Ridgeway (University of Western Ontario)
- Asad Khan (Denison University)
- Gary Kan (Bates College)
- Tyler Parrington (University of Western Ontario)
- Joel Rothwell (University of Western Ontario)
- Chris Delaney (Tufts University)
- Ryan Rayfield (University of Pennsylvania)
- Edward Gadient (Northwestern University)